استانبول

درباره استانبول

پایتخت فرهنگی ترکیه، علاوه بر دارا بودن مناره های عثمانی و بازارهای محلی، مدرن و پیشرو نیز هست. استانبول به عنوان نقطه ی اتصال آسیا و اروپا که با تنگه ی بُسفر به دو نیم تقسیم شده، ترکیب جالبی از مدرنیته و قدمت، حفظ سنت ها و سکولاریسم است. ساختمان بیزانسی ایاصوفیا و کاخ زیبای توپکاپی، بر قسمت قدیمی شهر – معروف به سلطان احمد – سایه افکنده اند، اما در کاراکوی، در ساختمانی که پیش ازین یک انبار بزرگ بوده است، موزه ی هنر مدرن استانبول، دریچه ای به سوی آینده است.

گشت و گذار

در امتداد پل گالاتا، ماهیگیران در جستجوی صید شبانه، تورهایشان را در شاخ طلا به آب می اندازند. ازین ناحیه که بگذریم به بازار شلوغ امینونو می رسیم که مردم محلی در آنجا در حال خرید پسته ی تازه و پنیر گوسفندی از عطاری های محلی هستند. بانگ اذان صبح از مناره های استوانه ای،آرامش را از مساجد شهر قدیمی به ساختمان های باشکوه عثمانی و بیزانسی می آورد. در آخر هفته ها، خانواده ها سوار قایق های مسافربری شده و در تنگه ی بسفر به گردش می پردازند و از میان خانه های تابستانی رنگ آمیزی شده ی این منطقه عبور می کنند.

خرید

بعد از گذشت 500 سال، بازار بزرگ در منطقه ی بایزید (Beyazit) هنوز پر جنب و جوش است – فروشندگان فرش و طلافروش ها، همانند دوران سلطان محمد فاتح، پر شور و شوق هستند. اینجا بهترین مکان برای بازی تخته نرد است. در منطقه ی مدرن بی اوغلو (beyoglu) دوباره به زمان حال بر می گردیم و در پیاده روهای شلوغ استقلال کادسی از کنار کتابفروشی های جمع و جور و فروشگاه های پوشاک زنجیره ای عبور می کنیم و خریدارانی را می بینیم که در جستجوی آخرین طرح های طراحان معروفی مثل بهار کورسان در بوتیک های شیکی مثل نیشان تاشی هستند.

شب گردی و تفریح

در استانبول هیچ وقت از هنر، سینما و جشنواره های موسیقی دور نیستید، چه در اپرایی در مرکز فرهنگی آتاتورک یا در میدان تقسیم شرکت کنید، یا در آمفی تئاتر روباز جمیل توپوزلو (Cemil Topuzlu) در منطقه ی حربیه به تماشای یک اجرای تابستانی جاز بروید. در بی اوغلو می توانید به نوشخواری در بارهای روی پشت بام بپردازید یا برای نوشیدن چای نیلوفر با دوستانتان به در یکی از کافه های خیابانی منطقه بروید. در کلوپ بابیلون می توانید از اجرای جدیدترین گروه های موسیقی تلفیقی بالکان لذت ببرید یا در تراس این کلوپ، به همراه طرفداران دوآتشه ی فوتبال به تماشای بازی ها بپردازید.

رستوران ها و شب چره

بهترین میخانه ها (غذاخوری های سنتی) و رستوران های مدرن را می توانید در خیابان های شلوغ بی اوغلو پیدا کنید. در خیابان نبی زاده، گارسون ها شما را به داخل رستوران های مجللی دعوت می کنند که در آنها می توانید در حالی که به صدای ساز فاسیل ها (نوازندگان دوره گرد) گوش می دهید تنوع بی نظیری از مزه ها (سس ها و سالادهای مختلف) را به عنوان پیش غذای یک شام ترکی یا ماهی کبابی یا کباب سیخی گوسفندی تجربه کنید. رستوران های محلی در طبخ غذاهای بین المللی چیره هستند و از سوشی گرفته (که بهترین آن در رستوران ووگ در محله ی باشکیتاش سرو می شود) تا انواع املت های فرانسوی (که در قهوه خانه ای در منطقه ی روستا-مانندِ اورتاکوی سرو می شود) را می توانید در استانبول پیدا کنید.

اطلاعات مفید استانبول

وضعیت آب و هوای استانبول