پوکت

درباره پوکت

پوکت در 876 کیلومتری جنوب غربی بانکوک واقع شده و اسم این شهر از کلمه ی مالیایی "بوکیت" (به معنای دره) گرفته شده است که اسم بامسمایی است، چرا که تپه های سرسبز، تمام این جزیره را به تصرف خود در آورده اند. البته بوته کاری های حاشیه ی شهر هنوز از دوران استخراج معادن به جا مانده اند. بیشتر مسافران به سواحل غربی تایلند می روند و پوکت یکی از بهترین آنهاست. بهترین راه گردش در این جزیره از طریق رانندگی در مسیر پرهیجان جاده ی کوهستانی است، یا از طریق فیل سواری در جنگل، یا قایق سواری روی دریا با جای گری، که تورهای گردشگری اش بسیار معروف هستند و همسفرانش را به دیدن غارهای ساحلی و هونگ های آهکی (اتاقک های پنهانی که مرداب هایی را در دل خود جای داده اند و دیوارهای کوتاه دارند و به صورت خزیده می توان به آنها وارد شد) می برد.

در فصل خشک، پوکت در بهترین وضعیت اقلیمی قرار دارد. در این زمان می توانید از سواحل طولانی، آب گرم، و مسیرهای عالی قایق سواری و موج سواری لذت ببرید. بهترین غذاهای دریایی تایلند را می توانید در این شهر تجربه کنید. البته قیمت های این شهر از میانگین قیمت های تایلند بیشتر است اما برای مسافرانی مشتاق با یک جفت کفش مناسب پیاده روی که می خواهند در قلب هیجان باشند، پوکت انتخابی عالی است.

البته پوکت نقطه ضعفی هم دارد؛ سرعت دیوانه دار مدرنیزه شدن شهر باعث شده که ساختمان های بتنی بزرگی که با درآمد حاصل از ورود گردشگران آسیا، روسیه و اروپا ساخته شده اند، چهره ی شهر را عوض کنند. مناطقی مثل پاتونگ با ساختمان های تجاری و شب های آرامش ممکن است برای خانواده های یا مجردهایی که در جستجوی آرامش به این منطقه سفر می کنند، اما با افتتاح یک مرکز خرید جدید به نام جانگ سیلون، و هتل هزاره ی پوکت که در کنار آن قرار گرفته و رستوران های جدیدی مثل خانه ی قایقی در ساحل کاتا، این شهر سرزنده تر شده است.

اگر حاضرید برای آرامشتان مقداری هزینه کنید، پوکت دارای هتل های مجللی است که یک تجربه ی رؤیایی استوایی را به شما می دهد؛ بعضی ازین هتل ها مثل مجموعه ی درخت بانیان، ویلاها و استخرهای خصوصی دارند. هتل اواسون پوکت حتی ویلاهای مخصوص ماه عسل در جزیره ی خصوصی کوبون را در اختیار مسافران قرار می دهد. امکانات بسیار خوب با استانداردهای اروپایی – و البته با قیمت هایی بالاتر از بانکوک – را می توان در اینجا تجربه کرد که البته برای مسافرانی که می خواهند اقتصادی سفر کنند، چندان مناسب نیست. اگر می خواهید کم هزینه سفر کنید، می توانید به جزایر خلیج شرقی یا به جزایر مرجانی کمتر شناخته شده در خلیج پانگ نگا سفر کنید یا برای قیمت های منطقی تر، به جزیره ی تانگ در جنوب بروید.

حتی بعد از گذشت 5 سال از سونامی سال 2004 که تمام هتل های ساحل غربی تایلند از جمله پوکت را ویران کرد، مناطقی مثل خائولاک هنوز به حالت عادی باز نگشته اند. امروزه بیشتر هتل های منطقه به ظرفیت عادی بازگشته اند؛ بیشتر هتلداران نیز ازین فاجعه به عنوان یک فرصت برای نوسازی و ارتقای سطح هتل هایشان استفاده کرده اند. خائولاک به سرعت در حال رسیدن به جایگاهی مشابه پوکت است، در حالی که شهر فیفی هنوز در حال تلاش برای رقابت در بازار است. در حالی که بعضی ممکن است در سفر به این منطقه تردید داشته باشند، گردشگری هنوز اولین منبع درآمد این منطقه است. بدون حمایت گردشگران؛ تایلندی های ساکن این منطقه هیچ شانسی برای بازسازی زندگی هایشان ندارند.

اطلاعات مفید پوکت

وضعیت آب و هوای پوکت