کوالالامپور

درباره کوالالامپور

کوالا لامپور (که به اختصار ک.ل هم نامیده می شود) بیشتر نقطه ی ورود مسافران به مالزی است. به عنوان پایتخت، این شهر با آسمان خراش ها، هتل هایی با استانداردهای بین المللی، مراکز خرید پر زرق و برق، و رستوران هایی با غذاهای محلی و بین المللی، در واقع مدرن ترین و توسعه یافته ترین شهر کشور است.

شهر کوالا لامپور در سال 1957 به عنوان یک شهر معدنی و تحت تأثیر انقلاب صنعتی مالزی و نیاز به مواد خام، تأسیس شد. کم کم با گسترش استخراجات معدنی در امتداد رودخانه ی کلانگ (Klang) و با گسترش سرمایه گذاری های یک فرماندار محلی، یک تاجر انگلیسی و یک سرمایه گذار چینی، شهر وسیع تر شد. صنعت معدن باعث جذب کارگران چینی شد و مالیایی های ساکن روستاهای مجاور و مهاجران هندی و سپس بریتانیایی نیز به این شهر سرازیر شدند. با وسیع تر شدن شهر، ساختمان های مربوط به قوای استعماری و ادارات دولتی در اطراف میدان مردکا (Merdeka) ساخته شده و شهر تا مناطق جالان سلطان هشام الدین و جالان کوچینگ گسترش یافت و ازین زمان به بعد گسترش آن هر روز بیشتر شد.

زندگی در کوالا لامپور در قرن نوزدهم میلادی با سختی های فراوانی همراه بود. قیمت قلع با نوسانات زیادی مواجه بود، چینی ها در جنگ های قبیله ای مداخله می کردند و از همه بدتر، مالاریا هر ساله جان هزاران نفر را می گرفت. در اواخر قرن نوزدهم، کوالا لامپور به ثباتی نسبی رسید و به عنوان پایتخت ایالات فدرال مالزی انتخاب شد. گسترش شهر تنها طی دوران اشغال کشور توسط ژاپن در جنگ جهانی دوم با وقفه ی کوتاهی مواجه شود و نهایتاً در سال 1957، مالزی استقلال یافته، کوالا لامپور را به عنوان پایتخت خود اعلام کرد.

امروز، مرکز شهر قدیم کوالا لامپور در میدان مردکا در واقع هسته ی شکل گیری شهر است. ساختمان هایی مانند عمارت سلطان عبدالصمد، باشگاه سلطنتی سلانگور (Selangor)، و ایستگاه راه آهن قدیمی کوالا لامپور، نمونه هایی برجسته از ترکیب معماری بریتانیایی و سبک ساختمان سازی شمال آفریقا هستند. در جنوب این منطقه، محله ی چینی ها قرار دارد. به موازات جالان پتالینگ (Jalan Petaling) و مناطق اطراف آن، بازارها، مغازه ها، اغذیه فروشی ها و زندگی پر سر و صدای چینی ها جریان دارد. محله ی هندی ها محروف به هند کوچک هم در منطقه ی مسجد جامع واقع شده و پر است از گل فروشی ها، لباس فروشی های اسلامی و فروشگاه های سوغات و صنایع دستی. در امتداد رودخانه، باغ های دریاچه ای قرار دارند که خانه ی پرندگان کوالا لامپور، پارک پروانه و جاذبه های طبیعی دیگری در آنها قرار دارند.

اطلاعات مفید کوالالامپور

وضعیت آب و هوای کوالالامپور