چین

پکن + شانگهای
پكن پایتخت پرجمعیت‌ترین كشور دنیا، مركز جمهوري خلق چين و يكي از شهرهاي مشهور و كهن دنيا مي باشد كه داراي قدمتي سه هزار ساله است.
پکن+هانگزو+شانگهای
هانگزو مرکز ایالت ژجيانگ می باشد، مرکزی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمعیتی بالغ بر 6 میلیون نفر و از نظر اقتصادی در جایگاه دوم در چین مطرح می باشد.

شناخت "بهترین های چین" کار آسانی نیست. با قدرت گیری دوباره ی این غول باستانی، گردشگری نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. آلودگی مخرب، فساد فراگیر، و حجم بالای ورود گردشگر، بسیاری از مناطق دیدنی چین را به جاهایی کثیف و شلوغ با قیمت های غیرواقعی تبدیل کرده است. برای پیدا کردن بهترین جاذبه های چین، چیزی که متأسفانه این روزها بیشتر اهمیت دارد این است که بدانید به کجاها نروید!

شاید بهترین توصیه این باشد که سعی کنید بر طبیعت تمرکز کنید. بعد از پشت سر گذاشتن یک انقلاب فرهنگی عظیم، آنچه که از تمدن 5 هزار ساله ی چین باقی مانده در پسِ تلاش کشور برای کسب ثروت، در حال رنگ باختن است. حتی شهرهای کوچک نیز به کارگاه های تولیدی آلوده تبدیل شده اند. بسیاری از مکان های دیدنی جمهوری خلق چین به تازگی به روی بازدیدکنندگان گشوده شده و تنها چند دهه از کشف رازهای ناگفته ی چین می گذرد. البته نمی توان ادعا کرد که هیچ رازی باقی نمانده اما در این مقاله آن بخش هایی ازین مخزن اسرار را که بر ما عیان شده با شما به اشتراک می گذاریم.

گشت و گذار

صبح را با نوای تای-چی کارهای کنار رود بوند (Bund) در شانگهای و با تلألو بلورین آسمان خراش های پودانگ (Pudong) آغاز کنید. میدان تیانانمن (Tiananmen) پکن با نقاشی عظیم مائو، بزرگترین میدان جهان است که البته در مقایسه با 9999 اتاقِ شهر ممنوعه که دروازه ای به رازهای دودمان های سلطنتی مینگ و کینگ می گشاید، چندان هم بزرگ نیست. ارتش تراکوتا (Trracotta) در شی آن (Xi’an) و در ابتدای جاده ی ابریشم، توجه را به خود جلب می کند و معابد معطر چنگدو (Chengdu) و باغ های چای، مسافران را به درنگ وا می دارد.

خرید

از بازارهای شلوغ گرفته تا مرکز خریدهای فوق مدرن، خرید کردن یک سنت ملی است. در پکن، در بازار هنگ کیائو (Hongqiao) می توانید به دنبال مرواید و ابریشم باشید یا در خانه های حیاط دار لیولی چانگ (Liulichang) که به سبک معماری عصر کینگ درست شده، عتیقه جات و زیورآلات بخرید. کت و شلوارهای دوخت سفارشی را می توانید با کمی چانه زنی در بازار پارچه ی جنوب شانگهای به قیمت خوبی خریداری کنید. بازار شبانه ی خیابان چراغی هنگ کنگ بهترین مکان برای خرید کپیِ آخرین گجت ها و تکنولوژی های روز دنیاست. چای سبز را از چنگدو (Chengdu)، پیراهن های مجلسی را از یانان (Yunnan) و عقیق را از ژینگ ژانگ سوغات ببرید.

 

خوردنی ها و نوشیدنی ها

اگر در استفاده از چوب های غذاخوری مهارت داشته و یک فرهنگ لغات زبان ماندارین با خود داشته باشید، برای لذت بردن از غذاهای متنوع چین آماده هستید. در بخش قدیمی شهر شانگهای می توانید خرچنگ و اردک بخورید و غذاهای تجملاتی تر را در بوند (Bund) امتحان کنید. غذاهای پکن را از اردک شکم پر با سس آلو گرفته تا سوپ های پر ادویه را در خیابان های رؤیایی که با نور فانوس روشن شده اند، امتحان کنید. پیش غذاها و اسنک های سبک کانتونی و دیم سوم (dim sum) را در پیاده روهای خلیج هنگ کنگ میل کنید. گاری های اغذیه فروشی سیچوان (Sichuan) با خوراک های گوشت و لوبیای تند و پر ادویه اشکتان را در می آورند.

طبیعت

چین، دارای طبیعتی شاعرانه است. طبعیتی که از دیوار بزرگ شروع شده و با عبور از کوه های مه آلود، به قلل صخره های آهکی گویلین ( (Guilinو مزارع زمردگون برنج می رسد. پانداهای بزرگ در منطقه ی حفاظت شده ی وولانگ (Wolong) در نزدیگی چنگدو به خوردن بامبو مشغول هستند. بزرگترین رود چین به نام رود یانگ تزه (Yangtze) از بین کوه های زیبای منطقه به سد سه درّه می ریزد که یکی از بزرگترین سدهای آبی-برقی جهان است و به تنگه ی بسیار زیبای ببر رقصان در یانان منتهی می شود.