اندونزی

بالی
بالي جزيره اي در اندونزي يكي از محبوبترين مقاصد گردشگري در جهان مي باشد و به عنوان بهترين جزيره از طرف مجله بين المللي مسافرت انتخاب گرديده.

سرزمین آتش فشان های فعال، جنگل های انبوه، سواحل خیره کننده و فرهنگی غنی و کهن، بالی، یک جزیره ی آرام در مجمع الجزایر پرهیاهوی اندونزی است. زندگی آرامش بخش بالی با مراسم شاد و مهمان نوازی اصیل مردمش، گردشگران، هنرمندان و عزلت گزینان زیادی را در طی قرن ها به خود جلب کرده است. متأسفانه حوادث اخیر مانند تراژدی اکتبر 2002 که در آن بیش از 200 نفر جان خود را بر اثر بمب گذاری های تروریستی در کوتا از دست دادند، و همچنین حوادث تروریستی در نزدیکی جاکارتا، باعث خدشه دار شدن تصویر آرام بالی شده است. هشدارهای دولت آمریکا در مورد تزلزل امنیتی این منطقه هنوز پاربرجاست اما دولت اندونزی برای تضمین امنیت و بازگرداندن گردشگران به منطقه تلاش زیادی انجام داده است.

این حوادث باعث شده که دیدگاه بالیایی ها تغییر کرده و در حالی که قبلاً ورود گردشگران به بالی یک امر عادی و تضمین شده و منبع درآمد قریب به اتفاق مردم بالی بود، امروزه بالیایی ها سعی کرده اند راه های دیگری برای درآمدزایی پیدا کنند. گردشگران و مسافران همگی در این حس مشترکند که بالیایی ها به خوبی در لحظه زندگی می کنند و با طبیعت هماهنگ هستند. گردشگران می توانند مطمئن باشند که یک بالیایی ها با روی گشاده از آنها استقبال کرده و برای یک مکالمه ی دلپذیر آماده هستند. مردم بالی همیشه به گرمی از گردشگران استقبال کرده اند و سفر به بالی همیشه شما را از مهمان دوستی کم نظیر بالیایی ها، راحتی شاهانه، اقامتگاه های زیبا، غذاهای عالی، و ترکیبی از فرهنگ کهن و مناظر رؤیایی برخوردار خواهد کرد.

گردشگران دوباره سفر به بالی را از سر گرفته اند و در تابستان 2004 آمار ورود گردشگران به این منطقه به اوج رسید و از رکورد پیش از سال 2002 نیز بالاتر رفت. هتل هایی که در طی یکی دو سال بعد از حوادث تروریستی با کمبود مسافر مواجه شده بودند و در آستانه ی تعطیلی بودند، امروزه با تمام ظرفیتشان در حال کار هستند. البته بازارِ هدف به آرامی در حال تغییر است و سفرِ مسافرانی از سایر نقاط اندونزی و کشورهای همسایه به بالی بیشتر شده است. استرالیایی ها سفر به بالی را در مقیاس وسیعی از سر گرفته اند اما اروپایی ها و آمریکایی هنوز مثل سابق به بالی سفر نمی کنند.

در حالی که برخی نقاط جهان مثل پوکت در تایلند، مورد هجوم گردشگران واقع شده است، در اندونزی شما با یک سفر کوتاه از کوتا به بالی می رسید که با قله های آتش فشانی، چشمه های آب گرم، جنگل های استوایی و سواحل مسحور کننده اش هنوز برای گردشگران چندان شناخته شده نیست و ازین جهت آرامش زیادی در خود دارد.

مذهب بالیایی ها آمیخته ای از سنت های هندوییسم، بودیسم، سنن مذهبی جاوایی، و نوعی از روح-باوری (animism) بومی است. زیبایی این اعتقادات در تمام جنبه های زندگی در بالی منعکس شده است، از گل های تازه ای که در گوشه گوشه ی شهر چیده شده اند، تا آرامش نیایش سحرگاهی در معبد. طی سفرتان به بالی حتماً به آوای دلنواز گاملان که موسیقی سنتی این جزیره است گوش فرا داده و رقص های سحرانگیز بالی را به تماشا بنشینید. علیرغم حوادث اخیر، بالی هنوز جزیره ای بهشتی است که گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

در جزیره ی لومبوک (Lombok) می توان گذشته ی بالی را دید و سفر به این جزیره در واقع سفری است به گذشته ی دست نخورده ی اندونزی. لومبوک از بالی خشک تر است؛ مناطق شرقی اندونزی از لحاظ اقلیمی شبیه به استرالیا هستند و در جنوب، فوران چندین میلیون ساله ی آتش فشان ها، تپه هایی را شکل داده است که از آتش فشان مرکزی جزیره به نام رینجانی (Gunung Rinjani) به اطراف گسترده شده اند.

اکثر ساکنین لومبوک مسلمان هستند اما همانند بالیایی ها، باورها قبیله ای با مذهبشان آمیخته است. مسافران اغلب به شوق دیدن ساحل های دست نخورده، موج سواری و قایق سواری، صعود از کوه رینجانی و یا دیدن روستاها و آبشارها به این جزیره می آیند. ساکنان جزیره برای چیره دستی شان در ساخت وسایل تزئینی، سفالگری، سبدبافی، و حصیربافی مشهورند و دیدار از روستاهایی که در هریک ازین هنرها متخصص هستند، از ماندنی ترین اتفاقات این سفر خواهد بود.

صنعت گردشگری در این جزیره تازه متولد شده است و مردم محلی تشنه ی مسافر هستند. بنابر این توصیه ی ما این است که از پولتان خوب استفاده کنید. با 21 هزار روپیه (معادل 2 دلار) می توانید یک ماساژ بگیرید، به کسی برای حمل بارتان انعام دهید، یا چند سوغاتی بخرید.