هندوستان

بمبئی+گوا
بمبئی با نام جدید مومبای پایتخت ایالت ماهاراشترا از مهمترین شهرهای کشور هند است و یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت هندوستان و پایتخت تجارتی آن به شمار می رود.
دهلی+آگرا+جیپور
دهلی دومین کلانشهر بزرگ هند است و دهلی نو، پایتخت هند، نیز بخشی از این کلانشهر است.دهلی آمیخته ای است از جامعه سنتی و مدرن و نمودی است .

 

گاوهایی که در خیابان های دهلی آزادانه حرکت می کنند، و صدای یک ترانه ی روز که از یکی از نوشکده های مدرن بمبئی پخش می شود، به شما نشان می دهد که هند، کشور ضد و نقیض هاست. نمادهای مذهبی معابد بودایی و هندو در کنار صلیب های مقدس واراناسی قرار گرفته اند و در قلب تپنده ی این کشور (دهلی) و در هیاهوی بازارهای خیابانی و جشن های رنگارنگ، زبان های زیادی به گوش شما می خورد.

شهرها

دهلی به عنوان پایتخت هند، ترکیبی است از بناهای عصر گورکانیان نظیر مسجد جمعه، و ساختمان هایی امروزی مثل بنای باشکوه پارلمان هند. در شهر بمبئی بازی های کریکت که یادگار دوران استعمار بریتانیاست، همیشه در فضای بالیوودی شهر در جریان است. کاخ های صورتی رنگ جایپور با زیبایی تاج محل مرمرینِ آگرا رقابت می کنند. قلعه ها و کلیساهای ساخت بریتانیایی ها نیز در فضای آرامش بخش شهر چنای به وفور دیده می شود.

حومه ی شهر

توصیه ی ما این است که با یک لنج کرایه ای در امتداد مرداب سرسبز کرالا حرکت کنید و از هیاهوی شهری دور شوید. در شمال کشور، روستاهای کوهستانی را می بینید که به دور هیمالیا حلقه زده اند و اسکی بازان از قلل اطراف مانالی پایین می آیند. اینجا نقطه ی آغاز یک سفر پرماجرا در لابلای قلل برقی لاداخ است. در شمال شرقی هند، مزارع چای تمام فضای دارجیلینگ را به تصرف درآورنده اند و تپه های دورافتاده ی سیکیم نیز محل عزلت گزینی راهبان بودایی هستند.

سواحل

در ساحل چوپاتی بمبئی، بچه ها در حال جیع و داد برای سوار شدن به چرخ و فلک های دستی هستند و خانواده های در ساحل دراز کشیده و بستنی کولفی و ذرت کبابی تند می خورند. پیدا کردن یک جای خلوت زیر یک درخت نخل در ساحل شنی گوآ کار سختی نیست و در این ساحل می توانید بناهای باقیمانده از دوران اشغال شهر توسط پرتغالی ها را نیز تماشا کنید. ساحل ماهابالی پورام آرامش دیگری دارد، چرا که معابد گرانیتی متعلق به قرن هفتم میلادی دقیقاً در ساحل قرار دارند و گاو مقدس شیوا از آنها محافظت می کند.

خوردنی ها و نوشیدنی ها

از مرغ بریان آمریتسار تا موموس دودی سیکیم، غذاهای هند مانند مناظر و زبان هایش متنوع هستند. در کرالا می توانید ماهی تند و آتشین به همراه برنج با سس کاری در ظرفی از برگ موز بخورید یا اینکه در یک ضیافت شاهانه ی کشمیری، وازوان (یک غذای مجلسی هندی) میل کنید. شهر چنای نیز برای پنکیک هایی که از دوسا پر شده اند و آرد برنج ایدلی که به همراه چاتنی نارگیل برای صبحانه سرو می شود، مشهور است. لاسی ماست در کنار هر غذایی خوشمزه می شود و البته نوشیدنی های نوشکده های بمبئی را نیز نباید از دست داد.