مالزی

کوالالامپور
کوالالامپور،پایتخت مالزی، در ضلع غربی خلیج مالزی واقع شده و مساحت آن حدود 243 کیلومتر مربع است و از سواحل دریای مالزی 35 کیلومتر فاصله دارد.

مالزی سرزمینی سرسبز و پر از جنگل های بارانی و گونه های در معرض انقراضی نظیر اورنگوتان و خرس آفتاب است. طبیعت مالزی بسیار متنوع است؛ می توانید در ساحل سفید جزیره ی راوا (Rawa) قدم بزنید یا در ارتفاعات مزارع چای کامرون از هوای استوایی مالزی لذت ببرید. جمعیت مالزی از یک رنگین کمان قومیتی شامل مالایی ها، چینی ها، هندی ها و قبایل محلی تشکیل شده است. گردشگران همیشه می توانند چند سیخ ساتای (گوشت کبابی) تازه را که با زردچوبه حسابی خوشرنگ شده و با نودل سرخ شده (هوکین می) و سبزیجات کبابی (Wok) سرو می شود، از گاری های کنار خیابان بخرند.

گشت و گذار

کوالا لامپور، پایتخت مالزی، ترکیبی است از آسمان خراش های درخشان و ساختمان های قدیمی. برای بهتر دیدن شهر، به پلِ آسمان (Skybridge) بروید که برج های پتروناس را به هم متصل می کند. با غروب آفتاب، نوشخانه ها و کافه های محلی در بنگسر (Bangsar) باز می شوند. میراث تمدن اسلامی مالزی در معماری مسجد آبی به خوبی دیده می شود. به زیر گنبد مسجد بروید و در نور آبی رنگِ پنجره های رنگی مسجد غرق شوید. روستای رانتا آبنگ (Rantau Abang) در ایالت ترنگانو (Terengganu)، جایی است که لاک پشت های چرمی، هر سال برای تخم گذاری در شبِ ساحل به آنجا سفر می کنند.

خوردنی ها و نوشیدنی ها

رایحه ها و طعم های مختلف در هاوکر های (Hawker centers) سراسر کشور (مخصوصاً در پنانگ) با هم در رقابت تنگاتنگی هستند. در این مراکز می توانید نمونه هایی از غذاهای محبوب محلی مثل ناسی لماک (برنج نارگیل با ماهی سرخ شده) را امتحان کنید. در ایالت ملاکا (Melaka) که برای غذاهای پرانکان (ترکیبی از آشپزی چینی و مالیایی) مشهور است، می توانید طعم هایی کمیاب مثل طعم بادیانِ ختایی (Star anise)، گل میخک و جوز هندی را تجربه کنید. مصرف الکل برای مسلمانان حرام است اما گردشگران می توانند نوشیدنی تایگر (یک آبجوی محلی) را در کوپیتیاماس (قهوه خانه های محلی) یا در نوشخانه های مدرن بنگسر بنوشند.

طبیعت نوردی

در مالزی می توانید در قلب جنگل 130 میلیون ساله ی تامان نگارا (Taman Negara) به ماجراجویی بپردازید و روی یک گهواره ی درختی بوزینه های دم درازی را که در کنار رودخانه جمع می شوند تماشا کنید. اگر بخت با شما یار باشد ممکن است بتوانید خوک خرطوم درازِ مالزی را که در خطر انقراض است، از نزدیک ببینید. در جزیره ی سیپادان (Sipadan)، دریا رازهایش را برای موج سواران و قایق سوارن فاش می کند. اگر با طلوع خورشید تنی به آب بزنید ممکن است بتوانید با دسته ی کبوتر ماهی ها همسفر شوید.

تمدد اعصاب

در ساحل پراک (در غرب مالی)، جزیره ی Pangkor Laut قرار دارد که دارای آلاچیق های سرپوشیده و جنگل های بکر بارانی است. در این جزیره ی خصوصی می توانید به سبک شاهانه استراحت کنید و از خدمات ماساژ و مراقبت های پوستی مبتنی بر سنن جنوب شرق استفاده کنید. در کوالا لامپور از یک ماساژ حوله ای گرم در مرکز ماساژ استاد روشندل (Blind Master Massage Centre) در منطقه ی بریکفیلدز (Brickfields) که با هدف اشتغال زایی برای افراد روشندل تأسیس شده، لذت ببرید.