ترکیه

استانبول
استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد.

کسانی که برای اولین بار به ترکیه می آیند معمولاً در مورد مقصدشان پیش فرض هایی دارند (البته این موضوع درباره ی هر مقصد دیگری نیز صدق می کند)، اما ترکیه مجموعه ای از ضد و نقیض هاست. مدرنیته و قدمت تاریخی، غرب و شرق، مذهب و سکولاریسم، مجموعه ای از چیزهای عجیب و معمولی، آشنا و غریب. اما در بین این همه تناقضات، یک نقطه اشتراک وجود دارد و آن این است که ترکیه و ترکیه ای ها رسم مهمان نوازی را بلدند، و این در حالی است که 20 درصد مردم این کشور زیر خط فقرند اما در زبانشان هیچ لغتی که بیانگر معنای "تلخ" باشد، وجود ندارد.

ترکیه یک کشور منحصر به فرد است: یک سرزمین غنی، چندلایه و جادویی، سرشار از تاریخ، غذاهای لذیذ، تمدن و تجارت که به نحو روزافزونی اروپایی می شود (به خصوص در استانبول) اما هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است. در نواحی مرکزی ترکیه مردم هنوز ازین مسئله که گردشگرانی از نواحی دور و نزدیک به کشورشان می آیند، شگفت زده و مفتخرند.

البته صنعت گردشگری ترکیه و بهره مندی کشور از میراث امپراتوری سه عالم (لقب امپراتوری عثمانی) و به شهرت رسیدن خط ساحلی خیره کننده ی ترکیه به طول 8333 کیلومتر، قدمت چندانی ندارد. این پل جغرافیایی و فرهنگی (خط ساحلی شمال ترکیه در امتداد دریای سیاه و حدفاصل اروپا و آسیا) بیش از یونان دارای ویرانه های بازمانده از یونانیان است و بیش از کل ایتالیا، مکان های دیدنی به جا مانده از امپراتوری روم را در خود جای داده است، و تنها در آنتالیا، بیش از کل کرانه ی ساحلی اسپانیا، هتل وجود دارد. ترکیه همچنین یکی از متولیان اصلی معابد و مناطق مقدس مسیحیان، یهودیان، و مسلمانان بوده و از لحاظ میراث فرهنگی، داری اهمیتی بی نظیر برای شناخت تمدن های یونان، بیزانس و عثمانی است. تجارت ترکیه دارای سیر صعودی بسیار زیادی است. طبقه ی متوسط رو به رشد و مصرفی، و شهرهای رو به گسترش، باعث افزایش سرمایه گذاری مستقیم ابرقدرت های بین المللی صنعت گردشگری در این کشور و پیشرفت بی نظیر ترکیه در مقایسه با سده های گذشته شده است. جاده های خاکی کوبیده شده اند، خیابان های باریک، تعریض شده اند و بزرگراه های جدیدی در استانبول، آنکارا و ازمیر ساخته شده اند. همچنین ترکیه، به صورت وسیعی در حوزه های میراث فرهنگی کشور سرمایه گذاری می کند و همه روزه مناطق تاریخی جدیدی را به فهرست آثار ملی کشور اضافه می کند.

مسافران خارجی به نحوی در حال هجوم به ترکیه هستند که انگار قرار است این کشور به زودی از دسترس گردشگران خارج شود! استانبول، آنتالیا، آنکار و کاپادوکیا در سال 2007 با افزایش 20 درصدی مسافران نسبت به سال قبل مواجه شدند. به موازات این محبوبیت فزاینده ی ترکیه به عنوان یکی از مقاصد گردشگری، اروپایی ها و به خصوص بریتانیایی ها، از قدرت خرید بی سابقه ی پولشان بهره ی فراوان برده و ترکیه ای ها نیز به دنبال افزایش تقاضا، نرخ و کیفیت ارائه ی خدمات را افزایش داده اند. هتل های استانبول، کاپادوکیا و سایر مناطق پُر مسافر که زمانی قیمت هایشان بر مبنای دلار بود، امروزه خدماتشان را به یورو قیمت گذاری می کنند و در ساحل مدیترانه ای ترکیه، قیمت ها بر مبنای پوند انگلیس است. برای مسافری که با یورو خرید می کنند، ترکیه هنوز هم مقصدی با قیمت های مناسب است و برای بریتانیایی ها، سفر به ترکیه بسیار و پرسود است. اما برای آمریکایی هایی که با دلار به ترکیه می آیند، این سفر به ارزانی سابق نیست.

روی هم رفته این سفر ارزش پول خرج کردن دارد؟ البته! البته شما باید خودتان به جواب برسید. مسافرت در فصل های ارزان تر سال بیشترین قدرت چانه زنی را به شما می دهد و حتی ممکن است بتوانید در منظره ی غروب کاپادوکیا سوار بالن شوید. اما کافی است یک بار به ترکیه بروید تا بفهمید چرا مردم ازین سفر سیر نمی شوند.